Diyabakır’da Vali Ali İhsan Su gitti, tartışma bitmedi

DİYARBAKIR – Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Ali İhsan Su emekli oldu ve şehirden ayrıldı. Ancak tartışmalar bitmedi. Küçük Sanayi Sitesi yöneticileri tartışmalarla ilgili basın açıklaması yaparak sorunlarını dile getirdi.

Diyarbakır halkından helallik isteyen Su’ya cevap veren Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası (DTSO), “Hakkımızı helal etmiyoruz” demişti. DTSO, Vali ve Büyükşehir Belediyesi kayyımı Su döneminde birçok projenin hayata geçirilmediğini duyurmuştu. Su’nun Diyarbakır’dan ayrıldığı gün Valilik’ten yapılan açıklamada iddiaların doğru olmadığı ileri sürülmüştü.

‘ŞEHİR DIŞINA TAŞINMAK İÇİN KOOPERATİF KURDULAR’

Valilik tarafından Küçük Sanayi Sitelerinin şehir dışına taşınması konusunda yapılan açıklamaya ilişkin Diyarbakır Oto Tamirciler Odası 1, 2, ve 3’üncü Küçük Sanayi Sitesi Yöneticileri adına 2’nci KSS Başkanı Hasan Aslan konuştu.

Aslan, 2’nci Sanayi Sitesi İdare Binası önünde yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “Diyarbakır Valiliği tarafından 26.06.2024 tarihinde yapılan basın açıklamasında 1. 2. ve 3. sanayi sitelerinin şehir dışına taşınması için Bağlar Oğlaklı Mahallesi’ndeki 176, 177, ve 384 no’lu parsellerde bulunan 2525 dönümlük hazine adına tescilli alanın bu amaçla bizlere tahsis edildiği belirtilmiştir. Bir önceki İl Valimiz Münir Karaloğlu döneminde başlattığımız ve tüm üyelerimiz ile gerekli görüşmeleri alıp ve mutabık kaldığımız 1. 2. ve 3. Küçük Sanayi Siteleri (KSS) temsilcilerinin içinde bulunduğu bir Kooperatif kurduk. Üyelerimizden gerekli imza ve muvafakatnameler alınarak kooperatifimize hazineye ait 2525 dönümlük arsa tahsis edildiği takdirde taşınacağımızı beyan ettik.”

‘ARSA İKİ AYRI KOOPERATİFE TAHSİS EDİLDİ’

Aslan, konuşmasının devamında arsanın başka kooperatiflere tahsis edildiğini söyledi, “Vali Ali İhsan Su döneminde mevcut arsa bizlerle ilgisi olamayan iki ayrı kooperatife tahsis edilmiştir. Bu kooperatiflerin 1. 2. ve 3. KSS ile hiçbir bağlantısı yoktur. Bu nedenle hiçbir üyemizin taşınması söz konusu değildir” dedi.

‘HATADAN DÖNÜLSÜN’

Kent içinden taşınmakla ilgili sürecin tamamlanması için defalarca valiliğe başvurmalarına rağmen herhangi bir sonuç almadıklarını belirten Aslan, “Son çare olarak durumu CİMER’e bildirerek kentin geleceği için çok önemli olan bu konu hakkında başta Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve tüm il milletvekillerine durumu ilettik. Kentimizin geleceği açısında çok önemli olan bu konuda yapılan hatadan bir an önce dönülmesini talep ediyoruz” dedi.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir