Ankara’ya dev teknoloji üssü

ASO’dan yapılan açıklamaya göre Ankara Teknoloji Üssü, başkentte organize sanayi bölgeleri (OSB) ve üniversitelerin yoğunlaştığı Eskişehir Yolu üzerinde, 1 milyon 200 bin metrekare alana kurulacak. Temelli Sanayi Havzası olarak da bilinen, ASO 2. OSB, Anadolu OSB ve Başkent OSB’nin yakınında kurulacak ASO Ankara Teknoloji Üssü, sanayi ile üniversite ve teknolojiyi yakınlaştıracak. Ar-Ge ve üretime yönelik imkanların bir arada bulunacağı teknoloji üssünde ürünlerin ticarileşme süreçleri daha hızlı olacak.

Kendini finanse edecek

ASO Başkanı Seyit Ardıç, Ankara Teknoloji Üssü’nün uluslararası fonları ve en yenilikçi uluslararası firmaları bölgeye çekerek, kendi kendini finanse edeceğini öngördüklerini belirtti. Ardıç, başkentin, 13 OSB, 150 Ar-Ge, 36 tasarım merkezi, 13 teknoloji geliştirme bölgesi, nitelikli insan kaynağı ve girişimcilik potansiyeliyle Türkiye’nin birçok iline göre daha avantajı konumda olduğunu vurguladı. Türkiye’nin çalışan başına ihracatının teknoloji geliştirme bölgelerinde 15 bin 300 dolara çıktığını, Güney Kore’nin ise çalışan başına ihracatının 28 bin 600 dolar olduğunu belirten Ardıç, şunları söyledi:

“Bu rakamlar bize teknoloji geliştirme bölgelerinin sanayiyle, yani üretimle iç içe olmasının ne kadar önemli olduğunu gösteriyor. ASO Ankara Teknoloji Üssü, sanayi ile üniversite iş birliğinin güçleneceği, start-up’ların sanayi işletmeleriyle daha yakın ilişki içinde olacağı bir ekosistem yaratacak. Piyasa odaklı, ihracat potansiyeli yüksek girişimlere yer verilecek” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir